Tipy na knihy duben

Adéla Sklenářová, M3A

Můj první tanec

Autor: Nicola Yoon

Nakladatelství, rok vydání: CooBoo, 2022

Počet stran: 328

Děj: Evie nevěří na lásku. K tomuto rozhodnutí ji dovedli nejen její rozvedení rodiče, ale i to, že má schopnost vidět do vztahu. Jakmile zahlédne líbající se pár, vidí, jak se seznámili a jak jejich vztah skončí. Ve všech případech končí rozchodem. Shodou okolností se ale ocitne v tanečním studiu, kde je přidělena do páru s tanečníkem, který si přezdívá X. S ním se má účastnit amatérské taneční soutěže. Tajemný X ji přivede k myšlence, zda láska přece jen za nějaký ten risk stojí…

U nás už od autorky vyšly dvě knížky, Všechno, úplně všechno a Slunce je také hvězda. Obě mají dokonce už i svá filmová zpracování. Z předchozích jsem četla a viděla jen Všechno, úplně všechno, ale rozhodně vám knížku můžu doporučit. To samé platí i pro Můj první tanec.

Knížka je horkou novinkou, já ji četla už minulý rok v angličtině a bylo to úplně ideální čtení na letní oddech. Knížka byla dokonce tak skvělá, že jsem ji zařadila mezi top tři, které jsem za minulý rok přečetla.

Hlavní hrdinka Evie je skvělá. Trochu pesimistická hlavní hrdinka, která k tomu má ale důvod a zároveň není nesnesitelná a dokáže normálně uvažovat. Její schopnost vidět do vztahů tu není nijak na škodu, naopak, je to velmi milé ozvláštnění, které jsem ještě jinde nečetla. Navíc vás přivede k uvažování nad spoustou otázek ohledně vztahů a jejich budoucností.

Xavier, který si přezdívá X, byl jako hlavní hrdina naprosto skvělý. Neskutečně moc jsem si ho oblíbila, každou chvilku, kdy byli spolu s Evie, jsem totálně milovala. Romantická linka tady má velký důraz na celý příběh, ale autorka ji umí napsat tak skvěle, že se vám bude líbit, i pokud nejste největší fanoušek romantiky. Je sice velmi prvoplánová, ale to vám nebrání v tom si jí naplno užít.

Celá atmosféra knížky je úžasná, na jaro nebo léto úplně ideální. Já ji právě v létě četla a lépe jsem vybrat nemohla. Z anotace by to mohlo působit tak, že se tu ve velkém množství dočkáte tanečního prostředí. To byl za mě jediný kámen úrazu, taneční prostředí tu bylo jen párkrát, a to velmi okrajově, takže si dejte pozor, abyste z toho nebyli zklamaní. Toho se tu opravdu moc nedočkáte, ale pro dokreslení atmosféry to bylo ideální.

Co by to bylo za knížku, kdyby hlavní hrdinka neměla nejlepší kamarády? Evie jich má dokonce několik a já nemůžu říct, který byl lepší. Bavilo mě jejich pošťuchování, to, jak se dokázali podržet, a vývoj jejich vztahu. Autorka ale ukazuje i to, že stejně jako v realitě nic není jen zalité sluncem, takže tu jsou i chvíle, kdy mezi sebou mají krušnější chvilky. Bylo mi to líto, ale velmi jsem oceňovala, že autorka nezůstala jen u nereálných představ.

Pro mě jako pro velkého romantika bylo ze začátku složité číst o tom, jak Evie nevěří na lásku. Naštěstí se ale celá knížka vůbec nenese na pesimistické vlně, i když by to tak mohlo na první pohled působit. Hlavní hrdinka se mění, mění se její názory, a tím pádem i romantická linka navázaná na ni.

Poslední věc, kterou prostě musím zmínit, je konec. Pokud autorku znáte, tak víte, že překvapivé konce má velmi v oblibě, a tady tomu nebylo jinak. Já konec obrečela. Sice mi zlomil srdce a já autorku proklínala, ale byla jsem ráda, že jsme tu jednou taky měli něco originálního.

Já vám Můj první tanec můžu jen a jen doporučit. Je to skvělá letní oddechovka, která je originální, má postavy, které používají mozek, a konec, který vás totálně semele, ale stejně se vám bude líbit. Až vysvitne sluníčko a odložíme zimní bundy, tohle je přesně ta knížka, po které byste měli sáhnout.